Przejdź do głównej zawartości

Snow is falling




Snow is falling ta fraza spływa na nas z radiowych reklam (commercials) i sklepowego muzaku (music accompaniament?) od początku listopada.Dostawcy dóbr (goods) wszelakich  bezproblemowo zastąpili radosne dynie halloweenowe (pumpkins) i straszne (scary) stroje  zniczami i wieńcami (lanterns, wreaths). Najchętniej wstawili by od razu choinki (Christmastrees) ale na przeszkodzie stanął 11 listopada- w Polsce i wielu krajach dzień z trudem odzyskanej niepodległości (Independence Day),w innych Dzień Pamięci (Remembrance Day)  o poległych, a więc flagi, pochody, znów wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza  (w Londynie pod Cenotaph) a do tego 100.rocznica ( anniversary).
W połowie miesiąca nareszcie mogliśmy ruszyć na niczym nieograniczone zakupy (shopping spree). Zasypujące nas ( z braku śniegu ) ulotki (leaflets are snowing heavily!) przypominają (remind), że na zimę należy mieć ciepłe skarpety, rękawiczki i szaliki ( socks, gloves and scarvesBleam me! I have never thought about it!), prezenty dla bliskich i zapas jedzenia na kilka bezsklepowych dni.
Najciekawsze jest to, że nadal mamy jesień – autumn ale dla tych zza Atlantyku fall czyli czas opadania liści, padających deszczy (rainfall) a wreszcie śniegu ( snowfall), którego płatki (snowflakes) dają nadzieję na White Christmas.
Dla mnie zima to czas, kiedy marzną paluszki – pamiętacie Kubusia Puchatka – nie? To może sobie przypomnicie pod choinką https://www.youtube.com/watch?v=iWowM5FwIxg   albo poczytacie niezastąpionego Pana Pickwicka, który zmagał się ze zbyt śliskim  lodem (slippery ice). -  http://www.online-literature.com/dickens/pickwick/29/ Dajmy wreszcie spokój biednemu Kevinowi, który ugrzązł sam w domu jak w dniu świstaka, tego zwierzątka, które zapada w sen zimowy (hibernates).
Jeśli nie uda nam się zapaść w sen ( fall asleep), to postarajmy się nie zapaść w zaspy ( fall down into a snowdrift)jak bohaterka JingleBells piosenki, która podobnie jak LastChristmas nie jest kolędą (carol) – cóż poradzić, że najpopularniejsze kolędy ( SilentNight, Christmastree) wymyślili Niemcy?
Jeśli nie stać was na to, żeby szaleć na snowboardzie w górach ani jak snowbirds przeczekać tę porę w ciepłych krajach, czy też jak Królowa [ czy mogło by być bez Niej?]w której z kilkunastu rezydencji spędzić zimę (Wystarczy wyguglować Royal Residences i zobaczyć, co ma do wyboru), dajcie się zasypać (get snowed under) w jakimś miłym ustroniu i towarzystwie. Dla rozgrzewki możecie urządzić  bitwę na śnieżki (snowballfight) unikając poważnych konsekwencji snowball effect. Już niedługo wiosna i pojawią się przebiśniegi (snowdrops)!


MerryChristmas to everyone!












 t

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kochani, teraz trochę wiadomości z historii Niemiec. Czy wiecie, że Niemcy przez długi czas nie otrzymywały nazwy państwowej i aż do roku 1871 nie tworzyły jednolitego państwa? Początkowo, po roku 843 władcy terytorium określanego od nazwy Franków jako Francja Wschodnia nosili, podobnie jak władcy Francji Zachodniej, tytuł króla Franków. Przez wiele wieków Niemcy rozbite były na poszczególne państwa, na czele których stali książęta lub biskupi. Tak na prawdę skonsolidowane państwo niemieckie powstało dopiero w 1871 roku jako Rzesza Niemiecka - państwo federalne, na którego czele stał król pruski noszący tytuł cesarza niemieckiego. Co ciekawe, Niemcy cesarskie w ogóle nie miały oficjalnego hymnu narodowego. Początkowo konkurowały ze sobą  antyfrancuska pieśń "Wacht am Rhein" (Straż nad Renem) i hymn pruski "Heil Dir im Siegeskranz" (Chwała ci w wieńcu triumfalnym). Pod koniec XIX wieku rozpowszechniła się tzw. Deutschlandlied, pochodząca z 1841 roku. Pieś

Kreml Moskiewski

Kreml moskiewski ( Московский Кремль ) to jeden z najważniejszych kompleksów architektury rosyjskiej, w którego skład wchodzą: warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwie i budynki administracyjne. Kreml zaczął powstawać w XII w. początkowo jako drewniana twierdza, od XIV w. stał się siedzibą wielkich książąt moskiewskich, a następnie rosyjskich carów. W XX w. był rezydencją władz Związku Radzieckiego, a obecnie jest siedzibą prezydenta Rosji. Niewątpliwie, od stuleci Kreml jest symbolem potęgi państwa. Kreml moskiewski był wielokrotnie przebudowywany. A główna jego rozbudowa miała miejsce na przełomie wieków XV i XVI. W kolejnych stuleciach powstały ceglane mury z 19 basztami (obecnie jest 20 baszt), pałac, imponujące sobory oraz dzwonnica. Kreml usytuowany jest na lewym brzegu rzeki Moskwa , jego powierzchnia obejmuje 28 hektarów, a ogradza go czerwony mur o długości 2,25 km. Wejścia na wewnętrzny dziedziniec strzeże 20 baszt i 4 wrota. Od strony wschodniej Kre

23rd April

W zeszłym tygodniu zrobiłam sobie bank holiday. To taki ich wyspiarski wynalazek: święto bez święta to znaczy można doczepić do oficjalnego święta np. Bożego Narodzenia (tradycyjnie 26 grudnia), albo wykorzystać na święto lokalnego patrona np. 17 marca w Irlandii, 30 listopada w Szkocji; lub tez użyć, kiedy   wiosna – maj i aż się prosi o jakieś świętowanie. W tym roku wypadają jeszcze: siódmego o dwudziestego ósmego maja, 12 lipca. 6    i 27 sierpnia. Dla mnie powodem było to, że święto dziś   jest podwójne . Dwudziestego trzeciego kwietnia Anglicy już od 1222   obchodzą   dzień świętego Jerzego ( Saint George ) rocznicę   jego śmierci   ( we celebrate the anniversary of his death in AD 303) . Tym razem na paradach i pokazach będą powiewać ( wave, be flown )białe flagi z czerwonym krzyżem . Niektórzy może przyozdobią się czerwonymi różami ( kolejnym symbolem kraju). Może komuś z nas uda się zobaczyć choćby w telewizji   pace egg play , występy mummers, morrice   d